sreda, 25. februar 2009

Hrvati ukradli lipicance

Po propadu slovenske izdaje revije Geo (medtem je prenehala delovati še njena internetna stran) sem začel kupovati in brati hrvaško izdajo. Čeprav mi hrvaščina z vsemi njenimi pravopisnimi spremembami in zadnje čase popularnem "hrvatenju" številnih besed ne dela večjih težav, še vedno žalujem za slovensko izdajo. Ta revija je (bila) edini dostojen nasprotnik National Geographicu, tako kar se tiče strokovnosti člankov, kot fotografije. Ampak očitno lahko pri nas obstane le rumeno sranje ala Lady, Nova in podobno, ki so dovolj dobre le za zbijanje še tisto malo inteligence "senzacij" željnih bralcev.

V januarski številki so ena glavnih tem tudi hrvaške izvorne pasme domačih živali, od buše, slavonsko-sremskega podolca, boškarina in hrvaškega posavca do cigaje in zagorskega purana, vmes pa (sicer v sramežljivo majhnem okvirju) omenijo celo lipicanca! Znano mi je, da si lipicanca poleg Slovencev prisvajajo tako Avstrijci, kot Italijani, da jih tudi Hrvati imajo za svojo izvorno pasmo, pa me je nekoliko presenetilo. Tudi na straneh Hrvaškega živinorejskega centra (Hrvatski stočarski centar), ki je drugače odlična stran s številčnimi informacijami, se lipicanci najdejo med "izvorno pasmino".

Lipicanec (foto: Srdjan Živulovič)

Ker Lipica ne leži ravno blizu Hotize ali za Jorasovo hišo, mi ni jasno, od kod Hrvatom ideja, da je lipicanec njihova izvorna pasma? To je tako, kot da bi dalmatince imeli za avtohtono slovensko pasmo psov! Saj že ime pri obeh daje vedeti, od kje izvirajo.

Beri naprej >>

torek, 17. februar 2009

Zakaj ne bomo preživeli padca asteroida

Pa smo doživeli tudi prvi trk (sicer umetnih) satelitov. Pred dnevi sta namreč 790 kilometrov nad Sibirijo trčila pred tem dogodkom povsem delujoč Motorolin 560-kilogramski komunikacijski satelit Iridium 33 (ki je bil del komunikacijskega omrežja 66-ih satelitov Iridium) in ruski nedelujoč 900-kilogramski Cosmos 2251.

Pri hitrosti 7,5 km/s, ali bolj domačih 27.000 km/uro (!), sta se oba razbila, kot steklena vaza. Vsi ostanki obeh satelitov, nekateri govorijo celo o nekaj tisoč kosih, pa sedaj dodatno smetijo prostor nad nami. Vsak, tudi najmanjši kos premera par centimetrov lahko brez težav uniči še kakšen dodaten satelit ali še huje, kakšen s človeško posadko "opremljen" objekt. Čeprav naj bi bila verjetnost za tak trk izredno majhna (ISS kroži okrog Zemlje na približno pol nižji višini). Ampak izredno majhna je bila že verjetnost tega trka, pa se je vseeno zgodil! So pa znanstveniki že izračunali, da bo v kratkem najbolj kritičen del vesoljskih poletov postal ravno let skozi oblake razbitin in ne več izstrelitev ter pristanek.

Gužva nad nami - prikaz objektov v nizki zemeljski orbiti (Foto: ESA)

Pri vsem skupaj je najbolj zanimivo dejstvo, da vsej tehniki navkljub trka nobeden ni predvidel niti sekunde vnaprej. Ne NASA, ne Pentagon, ne US Strategic Command (STRATCOM) oz. njihov Joint Space Operations Center (JSpOC), ki se v svojem "fact-sheetu" hvali s spremljanjem in sprotno analizo možnih trkov čez 17.000 objektov s premerom čez 10 centimetrov, niti ne sam Iridium, kot lastnik uničenega satelita. Še najmanj pa Rusi, ki svojega odpadlega satelita itak niso spremljali. Sploh pa ne Danny ali kakšen njegov jasnoviden kolega! Enostavno nič. Nobene napovedi glede trka.

Beri naprej >>

sobota, 14. februar 2009

Smetarska mafija in slovenski Neapelj

Zadnje dni časopisne stolpce in televizijska poročila polnijo novice o "odkritju" nelegalnega odlagališča odpadkov v Kopru. Šlo naj bi za ostanek odlagališča, ki naj bi bilo urejeno že skoraj 10 let. Zanj so takrat vedele tudi ustrezne inšpekcijske službe, ki naj bi odlagališče v času uporabe celo nadzirale, Luka Koper pa naj bi odpadke tja odlagala brez vodnogospodarskega dovoljenja in kljub odločbi o prepovedi izpustov vod v Škocjanski zatok. Nakar je Luka Koper odlagališče lepo zaprla in so vsi skupaj pozabili nanj.

Do včeraj, ko so na odlagališče naleteli pri gradnji ankaranske vpadnice.

Ni mi jasno. Kako lahko neka inšpekcijska služba (konkretno v tem primeru inšpektorat za okolje in prostor) izda odlok o prepovedi, pa potem ne preveri, kaj se dogaja naprej? Luka Koper odlagališče enostavno zasuje in adijo. A so Luki verjeli na besedo, da so odlagališče sanirali, ali kaj? Meni se zdi, da bi po zaprtju verjetno moral kdo od pristojnih služb preveriti, ali so odpadki še vedno skriti nekje pod zemljo. Seveda to takrat nobeden ni storil in sedaj bodo vsi vpleteni spet s prstom kazali drug na drugega in se otepali odgovornosti.

Da pri nas nobeden nikoli ni nič kriv, je že itak praksa. In spet to ne bo "v naši pristojnosti", spet bodo vsi zadeve "temeljito preučevali". Ja kje ste bili pa do sedaj?

Beri naprej >>

sreda, 11. februar 2009

Kje si Toporišič?

Jezik je živa stvar in se s časom zelo spreminja. Tako se nam zdi slovenščina iz časov Trubarja vsaj tuja, če že ne smešna. Danes tako govorico v vsakdanjem življenju po mojem uporabljajo le še porabski slovenci, kjer so skoraj edine besede, ki jih lahko razumemo prevzete iz slovenščine ali kakšnega drugega jezika. Še starejši (nekateri bi rekli celo mrtev) jezik je latinščina, ki se je nekateri krogi še vedno oklepajo. In tudi ta se ne more izogniti vpeljavi novih besed za pojme, o katerih Seneka in Cezar nista niti sanjala. Tako si ne predstavljam uporabe latinščine v tehničnih krogih, čeprav se spomnim tudi (neresne) težnje o vpeljavi latinščine v računalništvo.

Prav v računalništvu so se pojavljale mnoge besede, ki smo jih v slovenščino nekritično prevzeli (predvsem) iz angleščine. Proti temu se je na vse kriplje boril gospod Toporišič, čeprav so se mi mnoge njegove poslovenjene besede zdele, ne morem reči drugače, kot butaste. A kdo mogoče ve, kaj je "zgoščenka"? Namesto CD-ja (kratico smo do takrat itak že vsi prevzeli in v pogovoru uporabljali), je gospod želel vpeljati novo besedo enostavno tako, da je skoraj dobesedno prevedel "compact disc" in nastala je zgoščenka. Iz zafrkancije je nato pri njegovih nasprotnikih nastala še beseda "tlačenka". In še danes, če v Google vtipkate besedo tlačenka, se vam med raznimi Pomurkinimi in Košaškimi tlačenkami pojavi povezava cd-rom.si (celo med sponzoriranimi rezultati). Zgoščenko nekateri celo uporabljajo - revija Moj mikro je že takšna. Slovar slovenskega knjižnega jezika pa je hvalabogu ne priznava. Prav tako ne tlačenke (vsaj ne v povezavi s CD-jem).

Me pa prekleto zanima, kje je Toporišič danes, ko se v vsakdanjem jeziku vpeljuje vedno več besed, ki imajo v slovenskem jeziku že dolgo časa povsem lepo zamenjavo? Pri njihovi "vpeljavi" najbolj blestijo veleumni novinarji in politiki, hkrati s "sofisticirano artikulacijo importiranih besednih konstruktov" pa ne zmorejo uporabe rodilnika, pa tudi dvojina nekaterim dela ogromne težave.

Naj naštejem le nekaj primerov:

Beri naprej >>

Prihranimo pri tiskanju

Ene največjih sanj računalniških navdušencev v 80-ih letih prejšnjega stoletja je bila brezpapirna pisarna. (Pojem brezpapirne pisarne je bil prvič uporabljen v časniku Business Week leta 1975.) Mnogi "jasnovidci" so takrat papirju napovedovali skorajšnjo smrt in se spraševali, zakaj bi v prihodnosti sploh še potrebovali papir, če pa je vse potrebno lahko shranjeno na trdem disku in trakovih (nekoliko pozneje še na CD-jih ali DVD-jih)? Zamisel o brezpapirni pisarni je bila seveda genialna, vendar skoraj 30 let pozneje nič ne kaže, da bi bila kmalu uresničljiva. Vsem najnovejšim e-bralnikom (elektronskim bralnikom, bralnikom e-knjig ali kakorkoli jih že poimenujemo) navkljub.

Pravzaprav se je z leti količina informacij le še povečala in čeprav je večina podatkov shranjenih na diskih, trakovih in (CD, DVD, Blueray) ploščah, vseeno čutimo potrebo, da veliko teh podatkov natisnemo tudi na papir. Neizpodbitno je namreč dejstvo, da je papir za večino uporabnikov danes še vedno idealen medij. Je preprost za uporabo, prenosen, brez težav ga lahko prepognemo in spravimo v žep, uporabljamo ga lahko kot vhodni medij (pisanje, risanje) ali izhodni medij (branje), je samozadosten in za branje ne potrebujemo nobenih bralnih naprav. V primerjavi z diski, trakovi in ploščami pa tudi mnogo bolj obstojen (danes lahko še vedno beremo nekatere knjige iz srednjega veka, medtem ko se je ogromno 10 let starih CD-plošč obrabilo ali preveč poškodovalo in niso več uporabne).

Zaradi vsega omenjenega tako danes za tiskanje uporabimo več papirja, kot kadarkoli prej. Strošek za tiskanje lahko po nekaterih izračunih znaša precejšen del vseh stroškov podjetja. Da bi ta strošek čim bolj zmanjšali, se lahko držimo naslednjih osmih pravil. 

Beri naprej >>

četrtek, 5. februar 2009

Ironija zanikanja holokavsta

Na zanikanje holokavsta, ki ga je izrekel britanski škof Richard Williamson (mimogrede, vmes si je že premislil), sta se najbolj ostro odzvala nemška kanclerka Angela Merkel in (ta sicer malo manj ostro) bivši Hitlerjev mladinec, papež Benedikt XVI.

80-letniki iskana roba med mladenkami

Neodgovornost človeka do narave se kaže na vsakem koraku. Prekomerno izkoriščanje naravnih dobrin, neomejeno izpuščanje škodljivih snovi v ozračje in neodgovorno ravnanje z odpadki so zadeve, ki nam niso ravno v slavo.

Narava nam seveda temu primerno vrača z globalnim segrevanjem, onesnaženim zrakom in zemljo, z oporečno pitno vodo in še čim. Zadnja leta smo tako bili priča množičnemu poginu čebel, ne le pri nas, ampak po celem svetu. Nekateri strokovnjaki so prepričani, da je za pogin čebel kriva pretirana ali neustrezna uporaba pesticidov. Pesticidi so tudi vzrok za vedno bolj zastrupljeno hrano. Tako danes zelo težko govorimo o zdravem sadju in zelenjavi.

Beri naprej >>

sreda, 4. februar 2009

S-Budget kaviar in golf palice

Pred nekaj časa so se tudi pri nas pojavile trgovske "blagovne znamke", ki naj bi isto robo (pa vemo, da je ne) prodajale pod drugim imenom in ceneje. Vsi trije največji trgovci pri nas tako pod svojim imenom prodajajo blago, ki "je enako" originalu, le da cenejše. Vsakdo, ki je dovolj zaupal ali pa se mu je razlika v ceni med originalom in "ponaredkom" zdela tega vredna, je pač kupil Lumpijev jogurt ali Tuševe hrenovke, ostali s(m)o kupivali originale. Majhnim proizvajalcem brez priznanih blagovnih znamk je tako prodaja verjetno kaj poskočila, ne predstavljam pa si kakšnega večjega proizvajalca z poznano blagovno znamko, ki bi mu takšno razmerje s trgovcem lahko ustrezalo in so bili vanj bolj kot ne prisiljeni. Kdo pa želi po nižji ceni prodajati enako blago trgovcu, hkrati s tem pa prodati manj blaga svoje uveljavljene blagovne znamke? Razen, če blago le ni povsem enako... A pustimo zdaj to.

Nato so trgovci začeli s prodajo še bolj znižanih izdelkov, pri katerih pa proizvajalec več ni nujno tako uveljavljen, kot pri prejšnjih izdelkih. Budget izdelki ali izdelki za rajo. Med temi izdelki so se večinoma znašle osnovne življenjske potrebščine, od kruha, moke, jajc, testenin, mleka in kar je še podobnih nujnih izdelkov. Pač izdelki, ki jih ljudje nujno potrebujemo za preživetje.

A glej ga vraga, pred dnevi ob cesti zagledam Sparov oglas "S-Budget energy drink"!

Beri naprej >>

torek, 3. februar 2009

EMA 2009

Zakaj za vraga je potrebno voditeljema sploh kaj duhovičit? Mar se ne da EME speljat brez ene ponesrečene "analize"?

O izvajalcih pa tole.

"Predtekmovalka" Rebeka se spet dere v svojem slogu in fukiš hlačami.

Lea Sirk - a je že kdo slišal za njo? Študira nekje v tujini, sempozabilkježe. Kot da je to pomembno. Peti sicer zna, pesem pa me ne gane.

Čuki - povsem čukovsko. Kdo bi želel kaj takega slišati na Evroviziji, nimam pojma? Živin komentar: "Grdo govorijo, stara baba". 

Quartissimo - neka domača Apokaliptika, ki se skriva za platnom in niti svoje vokalistke noče pokazati. Molim, da je sploh ne bi. Bi vsaj nekaj novega pokazali (oz. ne pokazali). Pa me razočarajo in tudi pička strga platno in pride na plano. Bi pa lahko platno malce bolj napeli, pevkin mikrofon je včasih puščal čudno zavite sence. Pesem pa dobra. 

Omar Naber - a je isto oblečen, kot na prejšnji  EMI? Pa zakaj roker, za kakšnega se ima, spet poje neko pocukrano balado? Ki sicer je, moram priznati, kar dobra. In pohvale, da že kar na EMI poje v angleščini, ne pa kot večina zmagovalcev do zdaj, ki so na EMI peli slovensko, na Evroviziji pa angleško.

Brigita Šuler - ali lahko kar rečem Saška Lendero? Isti grški ritmi in ista oprava. Dekolte super, muzika bljak!

Ne me jugat + Slavko Ivančič - prvi vtis - pantomimik (me zelo spominja na Ježka), muzika pa neka miškulanca Balaševičevih pesmi.

Beri naprej >>